Haber

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı: Kırım Köprüsü stratejik bir hedef

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko, Kırım Köprüsü’ne düzenlenen saldırının ardından açıklamalarda bulundu. Gerashchenko, Kırım Köprüsü’ne yönelik saldırıların sembolik olmaktan çok stratejik olduğunu ve köprünün Rusya’nın güneybatısından Kırım’ın ortası ile temas noktası olduğunu belirtti.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Geraşçenko, Kırım Köprüsü’nün Ukrayna için ‘meşru askeri hedef’ olduğunu vurgulayarak, “Kırım Köprüsü’ne neden bu kadar çok saldırı oluyor? Sadece sembolik olduğu için değil. Kırım Köprüsü Rusya’nın güneybatı kısmı. ve işgal altındaki “Kırım’ın ortasında hayati bir irtibat. Rus ordusuna ikmal için kullanıldığı için Ukrayna için meşru bir askeri amaçtır. Köprü ve demiryolu hattı, Rus ordusunun lojistiği için son derece değerli, bu nedenle hızla onarılıyor ve sıkı bir şekilde korunuyor” dedi.

“KÖPRÜ ÜZERİNDEKİ DEMİRYOLU HASAR OLURSA TEDARİK GİTMEZ”

Geraşçenko, köprüye yönelik saldırılarda dikkat edilmesi gereken şeyin demiryolunun hasar görüp görmediğinin olduğunu belirterek, “Rus ordusu, Ukrayna’nın işgal altındaki kentleri Berdiansk ve Mariupol limanlarını ikmal için kullanıyor. Ancak bu hacimler, eskiye oranla daha küçük. Kırım Köprüsü’ne yönelik saldırılar nedeniyle, “Demiryolu hattıyla ilgili sorulması gereken soru, demiryolu hattının zarar görüp görmediğidir. Hasar görürse, düşmanın güney grubu erzaksız kalacak. Kırım Köprüsü kapatılabilirse güney Herson ve güney Zaporijya’ya giden Rus askeri ikmalinin çoğu ciddi lojistik sorunlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

KIRIM KÖPRÜSÜNE SALDIRI

Ukrayna basını, bu sabah Kırım Köprüsü’nde patlamaların meydana geldiğini duyurdu. Köprünün hasar görüp görmediği bilinmezken, köprüde trafik durdu.

haber-carsamba.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu