Haber

Patentte yüzde 8 bin artış!

ANKARA (İGFA) – Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11. Kalkınma Planında (2019-2023) “Öğrencilerin buluş, patent ve faydalı model başvurusu yapmaları teşvik edilecek.” Amacı doğrultusunda yeni çalışma ve tasarımların fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması ve bu konuda okullarda farkındalık yaratılması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 26 Nisan’ın Dünya Fikri Mülkiyet Günü olması nedeniyle meslek liselerinin bu konudaki çalışmalarını değerlendirerek, son 20 yılda mesleki ve liselerde seferberlik yapıldığını söyledi. Eğitimin her kademesinde olduğu gibi teknik eğitim.

Ülkelerin kalkınmasında en değerli unsurun patent, faydalı model, marka ve tasarımlarla ilgili fikri mülkiyet kültürünün yaygınlaşmasının sağlanması olduğuna işaret eden Bakan Özer, patent, faydalı model, tasarım ve marka başvuru sayılarının 2015 yılına göre arttığını ifade etti. Bu yılın ilk çeyreğinde 2020’ye kıyasla yüzde 8 bin 254 olan tescil sayısının yüzde 3 bin 800 artışla 63’ten 2 bin 438’e yükseldiğini açıkladı.

Bakan Özer, tescilli 184 eserin ticarileştirildiğini ve bununla mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesine 200 milyondan fazla gelir sağlandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu