Teknoloji

Instagram ‘Bazı’ Kullanıcıların Verilerini Toplamayacak

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının en önemli reklam stratejisi, kullanıcıların ilgi alanları hakkında bilgi toplamak ve bunları kullanarak kullanıcılara ilgilerini çekebilecek reklamlar önermektir. Sadece bu veriler yüzünden bile Cambridge AnaliziSkandalda pay sahibi olan Meta’nın (o zamanlar Facebook) kurucusu Mark Zuckerberg, mahkemeye bile gitti.

Avrupa Birliği yetkililerinin ağır baskısı altında Meta, kullanıcılara bu bilgileri toplayıp toplamamayı seçme hakkı verecek. Ancak bilgilerin toplanmasını istemeyen kullanıcılar Avrupa Birliği ülkelerinde canlı olarak ve Gerçekten iyi bir sebep olmalı.

Maalesef bu seçenek ülkemize gelmeyecek.

The Wall Street Journal’ın Meta’ya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, AB düzenleyicileri tarafından ağır cezalarla tehdit edilen Meta, bu reklam bilgilerinin kendilerinden beklenmedik bir biçimde toplanıp toplanmadığını seçebilecek. Ancak bu özelliği kapatmak kolay olmayacak. En kolay hesap silme ya da dondurma seçeneklerini bile onlarca sekmenin ortasına saklayan meta yetkilileri, bu veri toplama seçeneğini kapatmak isteyen kullanıcıları yeniden sıkıntıya sokmaya hazırlanıyor.

İddialara göre Meta, bu özelliği yalnızca AB ülkelerinde yaşayan kullanıcılara sunacak ve özelliğin devre dışı bırakılması için geçerli bir sebep gösterilmesi gerekecek. Maalesef Ülkemizde olmayacakBu sisteme başvuran kullanıcıların bir şikayet formu doldurmaları ve Tam olarak hangi nedenlerle? özelliğin kapatılmasını istediğini açıkça belirtmesi gerekecek. Meta çalışanlarını ikna edemeyen kullanıcıların bilgileri toplanmaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu