Yaşam

69. Sait Faik Hikâye Ödülü Ayşegül Devecioğlu’na verildi.

Darüşşafaka Derneği ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle her yıl Sait Faik Abasıyanık anısına bir öykücüye verilen 69. Sait Faik Öykü Ödülü, bu yıl ‘Anatomi Dersi’ kitabı yazar Ayşegül Devecioğlu’na verildi. Devecioğlu’nun layık görüldüğü ödül töreni İş Kuleleri’nde gerçekleştirildi.

Jüri başkanı Doğan Hızlan, sanat alanında verilen ödüllerin insanlık tarihini güzelleştiren bir yönü olduğunu belirterek, “Her yazarın bir yeri vardır. Sait Faik, İstanbul, Beyoğlu ve Adalar’ı da yazdı. Bunları yazarken insan unsurunu hiçbir zaman unutmadım.Jüri üyesi olmanın en güzel yanı “Yazara ödül kazandığını bildiriyorum ve o sevinci ödül almış gibi hissediyorum. Bu ödülün tarihine baktığımızda Türk edebiyatında önemli bir yeri var” dedi.

Yazar Ayşegül Devecioğlu ise Sait Faik Öykü Hediyesi’nin yazarlık hayatında çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, edebiyatın dünyayı değiştirip dönüştürmede iyi bir yol arkadaşı olduğunu söyledi.

Doğan Hızlan başkanlığındaki seçici kurula Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen, Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan katıldı. Her yıl Sait Faik’in ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs’ta açıklanan hediye, geçen yıl ‘Yok Yolcu’ kitabıyla Kamil Erdem’e verilmişti. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

basiskele-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu